29 listopada 2016r. odbyła się szkolna wycieczka klasy trzeciej gimnazjum do Muzeum w Oświęcimiu.
Pod opieką p. Barbary Stachowicz oraz p. Małgorzaty Sobocik po wcześniejszej zbiórce opuściliśmy szkołę o godz. 9:15 autokarem.
Na miejscu byliśmy już o godz. 10:30. Dalej – z panią przewodnik – ruszyliśmy w stronę obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.
Pierwszym miejscem, w którym zatrzymaliśmy się wraz z przewodnikiem była brama obozu.
Widniał na niej napis „Arbeit Macht Frei”, czyli „Praca czyni wolnym”.
Litery propagandowego hasła wycinał więzień obozu – polski mistrz kowalstwa artystycznego Jan Liwacz.
Następnie zwiedzaliśmy poszczególne bloki obozu, w których wiedzieliśmy m.in. zdjęcia więźniów, ich rzeczy które przywieźli ze sobą do obozu, dokumenty i listy, filmy z życia więźniów nagrane przed wojnę, rysunki dzieci, oraz książki nazwisk zamordowanych żydów.
Zwiedziliśmy też miejsca, w których spali więźniowie, oraz plac, na którym odbywały się apele.
Na koniec zapaliliśmy znicze pod ścianą śmierci, oraz przeszliśmy przez budynek, w którym znajdowała się komora gazowa i krematorium.
Następnie przejechaliśmy autokarem do innego obozu – Auschwitz Birkenau (Brzezinka).
Zobaczyliśmy tam miejsce, gdzie „sortowano” więźniów, tablice upamiętniające tamte zdarzenia, oraz ruiny krematoriów.

Na sam koniec wycieczki zobaczyliśmy barak, w którym przebywały dzieci.
Każdy z nas mógł przeżyć choć ułamek tragedii jaka spotkała kilka milionów ludzi. Była to dla nas bardzo istotna lekcja. Do szkoły wróciliśmy około godziny 15:00.

DSC_0304 DSC_0287 DSC_0299 DSC_0418 DSC_0567 DSC_0603 DSC_0632

opracowała: Dominika Szulik