W dniu 30 października 2019r. uczniowie z klasy VIII wzięli udział w wycieczce do Miejsca Pamięci i Muzeum w Auschwitz-Birkenau . Celem wycieczki było poznanie miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach i innych narodowościach.

W trakcie zwiedzania młodzież dowiedziała się jakie były warunki życia więźniów, usłyszeli o grupach narodowościowych, kategoriach i oznaczeniach więźniów, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach, a także o ewakuacji i wyzwoleniu z obozu w styczniu 1945 roku. Na terenie obozu Auschwitz I  między blokami 10 i 11 znajduje się Ściana Śmierci, gdzie rozstrzelano kilkanaście tysięcy ofiar. Uczniowie klasy VIII  w imieniu wszystkich kolegów ze szkoły zapalili 11 zniczy, po jednym od każdej klasy. Znicze były symbolem naszej pamięci o wszytkich ofiarach zbrodni niemieckich w czasie II wojny światowej.

W ten sposób włączyliśmy się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej – “Szkoła Pamięta”.

IZABELA BEDNARCZUK

dav dig

dav dav dav  dav dav davdav