W dniu 7 września 2018 r. klasy szkoły podstawowej 6,7,8 i 3 gimnazjum odwiedziły wystawę “Ojcowie Niepodległości” ustawioną przed KWK “Zofiówka” w Jastrzębiu-Zdroju. Wystawa odwiedza różne miasta Polski, a przygotowana zostawał przez Instytut Pamięci Narodowej oddział w Szczecinie z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Wśród “Ojców Niepodległości” pojawiły się postacie bez których na pewno nie powiodłoby się odzyskanie wolności: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Daszyński, Ignacy Jan Paderewski, Wojciech Korfanty oraz Wincenty Witos.

Obok wystawy poświęconej Niepodległości znalazła się druga wystawa, równie ciekawa dla uczniów. Prezentowane na niej były etapy walki robotników i górników z komunistycznej Polski o wolność i lepszy byt.

Pojawienie się wystaw w tym miejscu było związane z obchodami rocznicy “Porozumienia Jastrzębskiego” z 3 września 1980 roku.

Izabela Bednarczuk

dav sdr dav dav dav sdr dav dav sdr sdr dav dav sdr sdr dav dav